Pages Menu

Categories Menu

Posted by on sty 4, 2022 in Nie samymi finansami |

Fosforan paszowy w żywieniu zwierząt hodowlanych.

Fosforan paszowy w żywieniu zwierząt hodowlanych.

Zwierzęta hodowlane potrzebują specjalnie dobranego, odpowiedniego pożywienia. Poprzez właściwy dobór składników odżywczych zawartych w paszach odniesione zostaną realne korzyści w postaci poprawy stanu zdrowia i wyglądu zwierząt.
Fosforan paszowy to produkt, który sprawi, że problemy wynikające z niedoboru makroskładników zupełnie znikną.

CO TO TAKIEGO?

Fosfor oraz wapń powinny być jednym z podstawowych składników każdej paszy. Niestety nie wszystkie z nich zawierają odpowiednią ilość tych składników odżywczych.
Dlatego właśnie używając fosforanu paszowego, można w łatwy sposób kontrolować niedobór wapnia i fosforu w diecie zwierząt hodowlanych.
Produkt ten należy dodawać do pożywienia ubogiego w fosfor, wśród którego wymienia się:

  • kiszonkę kukurydzianą,
  • buraki zwykłe oraz cukrowe,
  • koniczynę
  • lucernę.

Jeśli chodzi o pokarmy zawierające średnią zawartość fosforu, to zaliczyć do nich można rośliny zielone i zboża.
Niestety jednak fosfor w postaci roślinnej jest z reguły źle przyswajalny przez zwierzęta, ponieważ przyjmuje postać związku organicznego. Ma to niestety widoczne skutki, zwłaszcza w przypadku chowu drobiu oraz świń.

KIEDY UŻYWAĆ?

Fosfor u zwierząt naturalnie występuje w kościach i krwi. Bierze on udział w procesie przemiany białek i węglowodanów, wspomaga również procesy energetyczne.
Sygnałem do konieczności rozpoczęcia suplementacji jest spadek apetytu u zwierząt hodowlanych, u drobiu z kolei konieczna ona będzie, kiedy zauważone zostanie osłabienie mineralizacji skorupy jaj.
Dodatkowy objaw, który może świadczyć o niedoborze fosforu, to osłabiony wzrost młodych zwierząt.

Również łatwo jest zauważyć u zwierząt niedobór wapnia, który z kolei jest podstawowym budulcem kośćca oraz zębów – i to właśnie na nie należy zwrócić uwagę. Łamliwość czy kruchość kości powoduje problem z przeżuwaniem i poruszaniem, a to z kolei odbija się niestety na stanie zdrowia trzody. Wprowadzając do diety zwierząt fosforan paszowy, można w łatwy sposób zapobiec rozwojowi tych schorzeń.

DLACZEGO TAK WAŻNY?

Niedobór fosforu powoduje utratę apetytu u zwierząt, jest również przyczyną anemii, a także osłabienia mięśni oraz ciężkich chorób układu kostnego. Wpływa również negatywnie na rozród zwierząt poprzez powodowanie zaniku rui, a także obniża wskaźniki inseminacji oraz powoduje zaburzenia w laktacji.

Żywienie świń przy użyciu pasz o niskim poziomie fosforu może z kolei prowadzić w konsekwencji do poważnych problemów w przetwórstwach. Zaliczyć do nich można między innymi spontaniczne złamania kręgosłupa w trakcie obróbki półtusz. Te z kolei mogą powodować wystąpienie wybroczyn w polędwicy, co wyraźnie może obniżyć jej wartość spożywczą lub też doprowadzić do całkowitej jej konfiskaty.

W przypadku pojawienia się objawów niedoboru wskazane jest jak najszybsze rozpoczęcie podawania fosforanu. Można go stosować w każdym stadium wzrostu zwierząt. Efekt działania produktu można zauważyć bardzo szybko, dzieje się to zwykle już po pierwszym miesiącu stosowania. Zwierzęta rosną wówczas we właściwym tempie oraz są w mniejszym stopniu narażone na choroby, dzięki czemu poprawie ulega ich ogólny stan zdrowia.