Pages Menu

Categories Menu

Posted by on maj 15, 2020 in Biznes |

Co chcę robić w życiu?

Co chcę robić w życiu?

Każdy z nas chciałby, by nasza praca dawała radość i satysfakcję. Codzienna praca od poniedziałku do piątku po osiem godzin.
Potrafi zmienić się w straszną pętlę, w której czujemy się zagubieni. Nie warto trzymać się kurczowo miejsca, które jest nam znane.
Wiele lat tkwimy w miejscu, gdzie nie czujemy się spełnieni. Miło by było gdyby pracodawca zapytał o cele zawodowe pracownika.
Życie jest za krótkie na tracenie czasu na pracę, które jedyne co może, nam dać dobrego to wypłata na czas.

Predyspozycje zawodowe.

To coś, czego czasem szukamy przez całe życie. Cały czas staramy się zwiększać swoje kompetencje.
Całkowicie zmienić branżę, by w efekcie znaleźć swoje miejsce. Coś, co rozbudzi w nas entuzjazm i energię, pasję, która będzie prowadzić nas przez życie we właściwym kierunku. Nie jest to sprawa prosta. To, co w danej chwili robimy, może wydawać nam się właściwe, po kilku latach już nie tak satysfakcjonujące.
Szukamy powołania, które możemy realizować w wielu zawodach.

Cele zawodowe pracownika.

Cechy, które są nierozłączne z niektórymi zawodami. Według Hollanda psychologa dzielimy się na sześć typów osobowości, tej zawodowej.
Te typu to: realistyczny, badawczy, artystyczny, społeczny, przedsiębiorczy, konwencjonalny.
Bardzo rzadko zdarzają się typy w pełni społeczne lub czysto przedsiębiorcze.
Dokładna analiza może nam pomóc w obraniu naszej życiowej drogi. Często wybieramy zawód intuicyjnie, w dziedzinie gdzie moglibyśmy się sprawdzić.
Jeżeli jednak sklep z upominkami szuka osoby „kreatywnej”, „z umiejętnościami plastycznymi”, przyciągnie osoby o właśnie taki uosobieniu. Jednak gdy dla właściciela, w rzeczywistości najbardziej będą liczyć się
umiejętności handlowe, pracownik może poczuć się oszukany.

Warto rozmawiać.

Bardzo ważne jest, by rozmawiać o oczekiwaniach oby stron. Warto rozmawiać. O tym, jak sobie daną pracę wyobrażamy i jakie są oczekiwania wobec nas, pracownika. Dopytać o predyspozycje zawodowe, jakie są przydatne w tym zawodzie. To znacznie ułatwi nam życie.